۳۰ درصدجامعه نیاز به یارانه ندارد

میانگین امتیازات
0 از 5 امتیاز. 0 امتیاز.

[ad_1]

خبرگزاری فارس: محمدرضا پورابراهیمی در جمع نمازگزاران شهر ماهان با گرامیداشت حماسه 9 دی سالروز بیعت مردم ولایتمدار ایران با ولایت اظهار داشت: 9 دی برگ زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی رقم خورد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس به مسائل کشوری و لایحه بودجه 98 اشاره و اظهار کرد: لایحه بودجه مدتی با تاخیر به مجلس ارائه شد، اما به دلیل دغدغه‌ها و موارد تاکیدی رهبر انقلاب در زمینه اشتغال و انطباق بودجه با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، دولت باید اصلاحاتی را انجام می‌داد و مقداری با تاخیر لایحه به مجلس ارائه شد.

وی عنوان کرد: چند نکته اساسی در لایحه بوجه 98 وجود دارد که یکی از آنها تامین کالاهای اساسی برای مردم است، بعد از اتفاقاتی که در حوزه ارزی داشتیم، با دولت توافق کردیم در ارتباط با تامین کالاهای اساسی و معیشت مردم از ارز ترجیحی استفاده کنیم، یعنی قیمتی که برای واردات کالاها صورت می‌گیرد با قیمت‌های سال 96 باشد، لذا نباید قیمت‌ها تغییر پیدا کند.

پورابراهیمی افزود: اما علی‌رغم اختصاص ارز ترجیحی که به کالاهای اساسی از جمله برنج، روغن، دارو، نهاده‌های بخش کشاورزی و … داده شد و کالاهای اساسی که نباید با قیمت سال 96 تغییر پیدا کند، میانگین 70 درصد افزایش قیمت را داریم.

وی با بیان اینکه در شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور به رئیس جمهور هم این مسئله را گوشزد کردیم که این وضعیت قابل استمرار نیست، تصریح کرد: 14 میلیارد دلار سالانه میزان منابع ارزی برای واردات کالاهای اساسی به کشور دیده شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد به عملکرد اقتصادی دولت بر نظارت بر بازار گفت: یا دولت باید نظارت خود را بر بازار در حوزه کالای اساسی به نحوی انجام دهد که قیمت خرده فروشی با نرخ ارز 4200 تومان باشد و یا اینکه طرح جدیدی که در کمیسیون اقتصادی مطرح شده، اجرایی شود.

پورابراهیمی گفت: اگر قیمت‌ها به همین شکل سرسام‌ آور افزایش پیدا کند و رانت در اقتصاد کشور انجام شود، پیشنهاد دادیم، پرداخت مابه‌التفاوت کالای اساسی برای ارز ترجیحی تا ارز آزاد به خود مردم در قالب کارت اعتباری باشد که به عدالت هم نزدیک‌تر است و این مسئله از قاچاق کالا هم جلوگیری می‌کند.

وی به موضوع سوخت در کشور پرداخت و بیان داشت: سالانه 900 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان و غیرپنهان در کشور توزیع می‌شود که دو و نیم تا سه برابر بودجه فعلی کشور است و بخشی از این یارانه اتلاف می‌شود و از کشور بیرون می‌رود.

پورابراهیمی حذف کارت‌های سوخت را از اشتباهات دولت دانست و گفت: کارت سوخت به مدیریت مصرف سوخت داخلی کشور کمک می‌کرد، افزایش قیمت بنزین آثار تورمی خواهد داشت، لذا پیشنهاد کمیسیون اقتصادی است که قیمت فرآورده‌های نفتی برای سال آینده افزایش نیابد اما میزان مصرف بر اساس سرانه مصرف ماشین‌ها تعیین شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس عوارض مصرف بر بنزین را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: این مسئله هم جلوی قاچاق سوخت از کشور را می‌گیرد و هم میزان استفاده افراد را مشخص می‌کند، ضمن اینکه کمیسیون اقتصادی مجلس طرح پیشنهادی را در دست بررسی دارد که میزان مصرف را به جای حوزه خودرو به خانوار اختصاص دهیم.

پورابرهیمی در بحث هدفمندی یارانه‌ها گفت: در مجلس قطعا امسال در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کنیم، الان تقریبا حدود 90 درصد جامعه یارانه می‌گیرند در حالی که 30 درصد از جمعیت جامعه نیازی به دریافت این یارانه ندارند و مبلغ یارانه حتما باید در شرایط کنونی جامعه که قدرت خرید کاهش پیدا کرده، تغییر کند.

وی ابراز داشت: تمام تلاش آمریکا این بوده که با تحریم علیه ایران به ویژه حوزه نفتی، شرایط را برای کشور ما سخت کند، اما مشکل آمریکا با جمهوری اسلامی روی تفکرات شیعه و اعتقادات ماست و جریان‌هایی مانند هسته ای و … بهانه است.

[ad_2]
لینک منبع

بازدید: 0

لينك كوتاه : http://1tr.ir/248Yb

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از