چگونه سخنان مدیرعامل سایپا و ارزش پراید را تفسیر کنیم؟

میانگین امتیازات
0 از 5 امتیاز. 0 امتیاز.

[ad_1]

امروز محمدرضا سروش، مدیرعامل سایپا، پراید را خودرویی ۶۰۰۰ دلاری خواند. مسائلی که همچنان مطرح می‌شوند، عبارت‌اند از: هزینه‌ی واقعی تولید پراید و میزان وابستگی خودروسازی ایران به خارج و ابهام در سود یا زیان سایپا.

براساس آمار و سخنان رسمی مدیران خودروسازی کشور، تا پیش از تحریم‌های جدید امریکا و آغاز سال ۱۳۹۷، پراید پرفروش‌ترین و ارزان‌ترین خودروِ ایران شناخته می‌شد. با این اوصاف و ضمن توجه به مصاحبه‌ی امروز مدیرعامل سایپا با اصحاب رسانه، سؤالات متعددی در ذهن عامه‌ی مردم مطرح می‌شود که امیدواریم روابط‌عمومی غول‌های خودروسازی یا هر فرد مطلع و آشنا به مبانی اقتصاد آن‌ها را پاسخ دهند.

وابستگی کامل سایپا به دلار

اگر کاهش عرضه‌ی پراید در سال ۱۳۹۷ را درنظر نگیریم، آمار تولید بیش از ۱۳۴ هزار دستگاه انواع پراید در سال ۱۳۹۷ جالب است. امروز، محمدرضا سروش، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام می‌کند قیمت ارز بر ۷۵ تا ۸۰ درصد قیمت تمام‌شده‌ی هر خودرو در ایران تأثیرگذار است:

نرخ ارزهای خارجی، متغیر اصلی در اقتصاد ما بوده و مشخص‌کننده قیمت فولاد، مس، آلومینیوم، مواد پتروشیمی، پلاستیک، لاستیک و… است. با‌توجه‌به اینکه خودرو نیز از همین اجزا ساخته می‌شود و حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد قیمت تمام‌شده‌ی خودرو از این مواد تشکیل شده است؛ بنابراین، محصول تابع قیمت ارز است.

پراید Pride

تا اینجا، می‌توان چنین برداشت کرد خودکفایی در تولید خودرو و وابستگی‌نداشتن آن به خارج، حتی اگر تماما با مواد داخلی و تکیه بر قطعه‌سازان ایرانی انجام شود، رؤیایی دست‌نیافتنی و خیالی باطل است. به‌بیان بهتر، با وابستگی کامل تولیدات ایرانی و مواداولیه به قیمت دلار و دیگر ارزهای خارجی، هزینه‌ی تمام‌شده‌ی محصولات ایران‌خودرو و سایپا نیز وابسته به اقتصاد جهانی و تصمیمات خارجی درقبال ایران است. از سخنان مدیرعامل سایپا می‌توان نتیجه گرفت؛ حتی اگر فراموش کنیم، بسیاری از قطعات خودروهای ساخت داخل وابسته به مواد اولیه‌ی وارداتی هستند؛ باز هم خودروسازی ما، هرگز مستقل از خارج نخواهد شد.

تولید پراید برای سایپا، چقدر هزینه دارد؟

سروش در ادامه‌ی صحبت‌های خود افزود:

کارخانه برای محصول پراید ۲۰۰۰ هزار دلار می‌گیرد در بازار هم قیمت این محصول ۳۲۰۰ دلار است. در اصل پراید یک محصول ۶۰۰۰ دلاری است.

هزینه‌ی تولید پراید، همچنان به عنوان یک سوال مهم برای عامه‌ی مردم مطرح می‌شود. باید توجه داشت؛ مدیر عامل سایپا، رقم ۲۰۰۰ دلار را برای قیمت تمام‌شده‌ی پراید برای شرکت سازنده، بیان نمی‌کند. مخاطب از جملات او، چنین می‌فهمد که تنها ۲۰۰۰هزار دلار از فروش پراید به جیب سایپا می‌رود و باقی در محل دیگری، مثل مالیات یا تعرفه‌های جانبی هزینه می‌شود. در ادامه‌ی صحبت‌های سروش، قیمت ۳۲۰۰ دلاری پراید مطرح شد که با احتساب نرخ ۱۱هزار تومان بازار آزاد، معادل ۳۵میلیون تومان است. با این حساب، ۱۳ میلیون تومان مابه‌التفاوت توسط خریدار پرداخت می‌شود که متعلق به سایپا نیست و ۳۷درصد از کل قیمت این خودرو را شامل می‌شود.

تولید پراید تولید خودرو خودروی داخلی

اگر فرض کنیم، سایپا با سود یا ضرر، پراید را به قیمت ۲۰۰۰ دلار معادل ۲۲میلیون تومان عرضه می‌کند؛ اضافه پرداختی خریدار برای این خودرو، ۶۰درصد (۱۳میلیون از ۳۵ میلیون تومان) است. حال، این سوال مطرح می‌شود که آیا دریافت این هزینه‌ی سنگین، تحت عنوان مالیات، عوارض یا هر اسم دیگر، از خریدار یک خودروی اقتصادی، منطقی و منصفانه به نظر نمی‌رسد؟

دولت، مالک اصلی سایپا نیست

برای نگارنده، سوال‌برانگیزترین قسمت از مصاحبه‌ی امروز مدیر عامل سایپا با خبرنگاران، پاسخ به ابهام در میزان مالکیت دولتی و خصوصی در غول‌های خودروسازی ایران بود. محمدرضا سروش در این‌باره گفت :

در حال حاضر سهم دولت بسیار کم است. درواقع در سایپا ۱۷ درصد و در ایران خودرو ۱۵ درصد سهم متعلق به دولت است. مسائل باید ساختاری حل شود. همانطور که قبلا هم ذکر شد رشد صنعت خودرو در زمانی که مالکیت و مدیریت دولتی بود، اتفاق افتاده است. قرار بود مالکیت غیردولتی شود تا سرعت رشد و توسعه بیشتر و افزایش بهره‌وری داشته باشیم.

در انتهای مصاحبه، مدیر عامل سایپا به شرایط سخت اقتصادی برای خودروسازان، همراه با زیان انباشته در سایپا اشاره کرد و گفت:

شرکت در شرایط مالی سختی قرار دارد. از یک طرف قیمت تمام شده محصولات از قیمت فروش بالاتر است و از سوی دیگر شرکت دچار کمبود نقدینگی است. بخشی از کمبود نقدینگی به‌خاطر قیمت غیرعادلانه محصولات است. اگر نقدینگی وجود داشت، حتما تولید به این حد آسیب نمی‌دید.

شرکت‌های خودروسازی از سال ۱۳۹۱ تحت فشار قیمت‌گذاری‌های دستوری قرار گرفته‌اند و قدرت تحرک¬شان گرفته شده که باعث زیان‌دهی¬ نیز شده است. زمانیکه بنگاهی زیان‌ده شد، فرآیند توسعه محصول آسیب می‌بیند.

سایپا کوئیک

بر اساس گفته‌های محمدرضا سروش، شرکت سایپا به عنوان یک مجموعه‌ی زیان‌ده تعریف می‌شود که البته ۸۳درصد از سهام آن، در اختیار بخش غیر دولتی است. از یک طرف، درک این موضوع که دولت با ۱۷درصد سهم در سایپا، مالکیت دیگر نهادهای شریک در این غول خودروسازی را در اختیار ندارد؛ مشکل است. از طرف دیگر، بخش غیر دولتی که به ادعای مدیر عامل سایپا، مالک ۸۳درصد از سهام این شرکت محسوب می‌شود؛ مقصر اصلی عقب‌افتادگی سایپا است و احتمالا باید پاسخگو باشد.

مالکیت و مدیریت دولتی، بهتر از بخش خصوص است

تعریف مدیر عامل سایپا از پیشرفت و توسعه در یک شرکت خودروسازی چیست؟ محمدرضا سروش در ادامه‌ی بیانات خود گفته است:

رشد صنعت خودرو مدیون تصویب قانون خودرو در سال ۱۳۷۲ است و توسعه صنعت خودرو عمدتا در زمانی که مالکیت متعلق به دولت بود پایه‌گذاری شده است. از زمانیکه مالکیت به بخش غیردولتی واگذار و توسعه صنعت فراموش شد؛ مدیران آن بیشتر به فکر توزیع سود سهام بوده‌اند.

در سال ۱۳۷۲ و حدود ۱۰سال بعد از آن، واردات خودرو به کلی ممنوع بود. در این بازه‌ی ۱۰ ساله، بازار انحصاری با میلیون‌ها نفر خریدار به ایران خودرو و ساپیا رسید. طبیعتا برای پاسخ به نیاز مردمی که چاره‌ای جز خرید از خودروسازان داخلی نداشتند، خطوط تولید پراید، پژو ۴۰۵، سمند و محصولات مرتبط با آنها گسترش یافت. به نظر می‌رسد، تعریف محمدرضا سروش از رشد در خودروسازی، افزایش تیراژ و فروش بیشتر به مردم، همزمان با ایجاد محدودیت خرید برای محصولات خارجی باشد. در این حالت، بهبود کیفیت و پیشرفت فنی با هدف نزدیک شدن به استانداردهای جهانی، اهمیتی ندارد.

محمدرضا سروش مدیر عامل سایپا

نکته‌ی عجیب در اظهار نظرهای مدیر عامل سایپا، حمایت از مالکیت و مدیریت دولتی است. موضوعی که حتی در کشورهای کومونیستی مثل چین و روسیه هم، سال‌ها قبل مورد تردید قرار گرفت و با خصوصی‌سازی و مدیریت سرمایه‌گذار غیر دولتی، جایگزین شد. محمدرضا سروش، به عنوان شخصی تحصیلکرده در سمت مدیر عاملی سایپا، چگونه می‌تواند پیشرفت خودروسازی کره جنوبی، ترکیه یا حتی چین را توضیح دهد یا با ایران مقایسه کند؟ آیا سهامدار اصلی گروه هیوندای، دولت کره‌جنوبی است؟ سوال دیگر این است که، با توجه به سهم کم و ۱۷ درصدی دولت در سایپا (بنا به ادعای سروش)، برنامه‌ی ایشان برای پیشرفت یکی از بزرگ‌ترین خودروسازان ایران چیست؟

 

منت‌ سایپا بر سر مردم

سال گذشته، موضوع زیان‌ده بودن تولید پراید، توسط مدیر عامل سابق سایپا، مهدی جمالی مطرح شد. این خبر، بازخوردهای متفاوتی داشت و حتی مورد انتقاد قرار گرفت؛ اما مهدی جمالی، صحبت‌های جنجال‌آفرین خود را با تعریف و تمجید از کیفیت پراید ادامه داد. اظهارنظر جمالی، حالا توسط محمدرضا سروش، مدیر عامل جدید سایپا هم تکرار می‌شود:

در اصل، پراید یک محصول ۶۰۰۰ دلاری است که اگر با سایر محصولات هم قیمت مقایسه شود، از حداقل کیفیت قابل قبول برخوردار است. پراید تولیدی امروز اگرچه از لحاظ ظاهری شبیه به پراید اولیه است ولی از لحاظ مشخصات فنی، موتوری و امکانات با پراید قبلی متفاوت است.

علی‌رغم قدمت محصولات تولیدی، کیفیت محصولات در حد استانداردهای مصوب کشور است. کیفیت مطلوبیتی است که مشتری از محصول و خدمات دریافتی انتظار دارد و باید متناسب با پرداختی باشد.

دو نکته‌ی جالب از سحنان محمدرضا سروش، دانش آموخته مهندسی مکانیک از دانشکده فنی دانشگاه تهران در مقطع لیسانس، مهندسی صنایع (مدیریت سیستم ها و بهره وری) از دانشگاه صنعتی شریف، فوق لیسانس و مدیریت مالی و استراتژیک (DBA) در مقطع دکترا، برداشت می‌شود. اول اینکه، ایشان ارزش واقعی پراید را ۶۰۰۰ دلار معادل ۶۶میلیون تومان می‌دانند. دوم اینکه، کیفیت این خودرو با توجه به قیمت، قابل قبول است.

پراید سایپا خودروسازی

آیا همین که محصولی با ۴چرخ و یک موتور بنزینی تولید شود؛ اما قیمت پایین داشته باشد، از دیدگاه محمدرضا سروش، دارای کیفیت در سطح قابل قبول است؟ آیا نباید به مصرف سوخت، آلودگی و شرایط ایمنی در یک خودرو اهمیت بیشتری دارد و جان مردم را مقدم بر نیاز آنها به پراید دانست؟ سوال آخر اینکه، آیا مردم مقصر زیان‌ده بودن مجموعه‌ی سایپا هستند و باید ضمن تشکر از خرید پراید ۳۵میلیون تومانی، تاوان عدم پیشرفت صنعت خودروسازی در کشور را بپردازند؟

در انتهای متن، فهرستی از خودروهای ۶۰۰۰ دلاری دنیا که به نظر ما، دارای کیفیت و ارزش اقتصادی بالاتری نسبت به پراید هستند، جهت اطلاع مخاطبان زومیت و آقای سروش، قابل مشاهده است؛ اما تعریف مدیر عامل سایپا از کیفیت قابل قبول، نیاز به توضیح بیشتر توسط ایشان دارد.

شورلت بیست

شورولت بیت

 • پیشرانه: ۴ سیلندر خطی با حجم ۱.۲ لیتر
 • حداکثر قدرت: ۷۹ اسب بخار
 • حداکثر گشتاور: ۱۰۸ نیوتون‌متر
 • سیستم انتقال قدرت: ۵ سرعته‌ی دستی
 • مصرف سوخت: ۵.۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر
 • قیمت نسخه‌ی پایه: ۶۰۸۰ دلار
 • کشور سازنده: هند

هیوندای  Eon  

هیوندای Eon D-Lite

 • پیشرانه: ۳ سیلندر خطی با حجم ۰.۸ لیتر
 • حداکثر قدرت: ۵۵ اسب بخار
 • حداکثر گشتاور: ۷۵ نیوتون‌متر
 • سیستم انتقال قدرت: ۵ سرعته‌ی دستی
 • مصرف سوخت: ۴.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر
 • قیمت نسخه‌ی پایه: ۴۸۴۰ دلار
 • کشور سازنده: هند

تاتا تیاگو

تاتا تیاگو

 • پیشرانه: ۳ سیلندر خطی با حجم ۱.۲ لیتر
 • حداکثر قدرت: ۸۴ اسب بخار
 • حداکثر گشتاور: ۱۱۴ نیوتون‌متر
 • سیستم انتقال قدرت: ۵ سرعته‌ی دستی
 • مصرف سوخت: ۴.۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر
 • قیمت نسخه‌ی پایه: ۴۹۴۰ دلار
 • کشور سازنده: هند

 دادسون گو

داتسون گو

 • پیشرانه: ۳ سیلندر خطی با حجم ۱.۲ لیتر
 • حداکثر قدرت: ۶۷ اسب بخار
 • حداکثر گشتاور: ۱۰۴ نیوتون‌متر
 • سیستم انتقال قدرت: ۵ سرعته‌ی دستی
 • مصرف سوخت: ۴.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر
 • قیمت نسخه‌ی پایه: ۴۹۴۰ دلار
 • کشور سازنده: ژاپن

برلیانس دلفین

بریلیانس دلفین

 • پیشرانه: ۴ سیلندر خطی با حجم ۱.۳ لیتر
 • حداکثر قدرت: ۸۷ اسب بخار
 • حداکثر گشتاور: ۱۲۰ نیوتون‌متر
 • سیستم انتقال قدرت: ۵ سرعته‌ی دستی
 • مصرف سوخت: ۵.۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر
 • قیمت نسخه‌ی پایه: ۵۷۹۰ دلار
 • کشور سازنده: چین
[ad_2]
لینک منبع

بازدید: 1

لينك كوتاه : http://1tr.ir/jiQA8

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از