درخواست قطعه‌سازان برای افزایش قیمت‌ها

میانگین امتیازات
0 از 5 امتیاز. 0 امتیاز.

[ad_1]

خبرگزاری ایرنا: عضو انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان گفت: خواسته اصلی قطعه سازان، افزایش متوسط 50 تا 70 درصدی قیمت قطعات تولیدی و پرداخت دستکم 40 درصد مطالبات از سوی خودروسازان برای ادامه حیات این صنعت است.

«رضا رضایی» درباره اعلام احتمالی قیمت نهایی خودروها در روز آینده (پنجشنبه- سیزدهم دی ماه) افزود: هیچگاه در چنین جلساتی نظر کارشناسی قطعه سازان خواسته نشده و نهایت نظرخواهی از این صنف در شیوه پرداخت بدهی های خودروسازان بوده است.

به گفته وی، خودروسازی حلقه های متعددی دارد و پیچیده ترین آنها قطعه سازی است.

این مقام صنفی بیان داشت: اهمیت مسائل نیروی کار، به روزرسانی ماشین آلات، بهره وری، ارتقای دانش و غیره در قطعه سازی کمتر از خودروسازی نیست و حتی در مواردی بالاتر از آنهاست و حتی در جهان به قطعه سازان درجه یک به عنوان نقطه ثقل اتکا می شود.

عضو انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان به اعلام قیمت برخی خودروهای بالای 45 میلیون تومان از سوی ایران خودرو و سایپا در هفته های گذشته اشاره کرد و گفت: به طور حتم خودروسازان سود منطقی را در این قیمت ها در نظر گرفته و سپس نسبت به اعلام قیمت های جدید اقدام کرده اند.

رضایی تاکید کرد «مساله اساسی به روز رسانی قیمت هاست؛ در حالی که قیمت مواد اولیه مصرفی داخلی در ماه های گذشته بین 2 تا سه برابر شده است، چگونه از قطعه سازان ارائه قطعه به یک سوم قیمت روز انتظار می رود؟»
وی ادامه داد: اگر دولت به فکر مردم و مصرف کنندگان است باید قیمت ها را به 2 سال پیش بازگرداند (که امکانپذیر نیست) یا یارانه و وام بلندمدت به آنان بپردازد.

** فرمول پیشنهادی برای افزایش قیمت

رئیس پیشین انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو گفت: عمده تولید خودروسازان پراید، پژو 405 و تیباست و در این زمینه منتظر اعلام قیمت نهایی این خودروها هستیم.

«با این حال در صورتی که قیمت های اعلام شده خواسته قطعه سازان را تامین نکند، جای اعتراض برای ما وجود دارد؛ زیرا در غیر این صورت صنعت قطعه سازی نابود می شود».

وی اضافه کرد: انتظار ما این است که قیمت های جدید خودروها برپایه فرمول 60 تا 65 درصد سهم افزایش قیمت مواد اولیه، 30 تا 35 درصد سهم هزینه های تولید و هشت تا 10 درصد سهم سود حداقلی محاسبه شود.

رضایی یادآوری کرد: در 6 ماه نخست امسال افزایش هشت تا 9 درصدی قیمت برای خودروسازان اعلام شد اما تولید آنها با زیان همراه بود.

وی افزود: از شهریورماه شاهد افزایش قیمت مواد اولیه دولتی تا 250 درصد بودیم اما امکان خرید اعتباری همچون گذشته برای قطعه سازان وجود ندارد که به هزینه های موجود افزوده است.

«با موارد یاد شده، افزایش قیمت متوسط 50 تا 70 درصدی قطعات خودرو قابل قبول است».

[ad_2]
لینک منبع

بازدید: 0

لينك كوتاه : http://1tr.ir/H1xe8

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از