با یک چهارم یارانه پنهان می‌شود کشور را اداره کرد!

میانگین امتیازات
0 از 5 امتیاز. 0 امتیاز.

[ad_1]

تابناک: سال گذشته سال بسیار سختی برای مردم ایران بود، بد عهدی‌های غرب و خروج ترامپ از برجام و وضع تحریم‌های ثانویه باعث شد فروش نفت به پایین‌ترین سطح خود برسد، مراودات پولی و مالی کاهش پیدا کرد و همه این‌ها باعث شد تا چرخ اقتصاد آنگونه که باید می‌چرخید نچرخید و دولت و ملت را با مشکلاتی مواجه کرد.

با این حال بسیاری از پیش بینی‌ها بر این است که سال ۹۸ نیز این مشکلات ادامه خواهد داشت و حتی برخی بر این اعتقاد هستند که احتمالا اوضاع قدری سخت‌تر نیز خواهد شد. اما در این میان برخی از اقتصاد دان‌ها و برخی نمایندگان مجلس بر این اعتقادند که می‌توان با صرفه جویی و اصلاح ساختار نه تنها بسیاری از این مشکلات را حل کرد بلکه می‌توان کل هزینه‌ها را نیز کنترل کرد.

محمد رضا پور ابراهیمی در خصوص این موضوع اظهار داشت: اتفاقی که قرار است در مورد اقتصادی رخ دهد بر اساس بودجه است، اما اقتصاد ما بر اساس بودجه نیست و بودجه تنها یک سند درآمد و هزینه‌ای است که مشخص می‌کند دولت منابع خود را از کجا کسب می‌کند و کجا هزینه می‌نماید.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:، چون ما در دولت عادت کرده ایم که عمده منابع خود را بر اساس نفت به دست آوریم بر همین اساس هم این پیش بینی وجود دارد که سال ۹۸ سال سختی خواهد بود، چون احتمال اینکه در فروش نفت با مشکل مواجه شویم وجود دارد. اما ما در کمیسیون اقتصادی این اعتقاد را نداریم و اعتقاد ما بر این است که می‌توانیم این تحریم‌ها را تبدیل به فرصت طلایی کنیم.

وی گفت: ما می‌توانیم یک خانه تکانی اساسی در نظام اقتصادی داشته باشیم و در واقع بودجه خود را بدون اتکا به نفت ببندیم، برای مثال حجم زیادی از منبع دولت درگیر مساله‌ای به نام یارانه‌ها است و چیزی حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان که معادل دو برابر بودجه عمومی کل کشور است هزینه یارانه سال ۹۸ خواهد شد.

این نماینده گفت: کافی است دولت و مجلس در این حوزه یک تصمیم جدی بگیرند و از این فضای پوپولیستی که پیرامون ارکان نظام شکل گرفته و در حال سوق دادن کشور به جهت‌های نامناسب است اجتناب کنیم می‌تواینم راه‌های بهتری را امتحان کنیم.

وی گفت: اگر دولت تنها ۲۰ درصد از هزینه‌های یاران‌های کشور چه یارانه پنهان و چه آشکار و نقدی و غیر نقدی را کم کند به میزان یک دوم بودجه نقدی کشور که الان مشکل اساسی کشور است را تامین خواهد کرد و می‌تواند بیش از درآمد نفتی درآمد مستیم ایجاد کند که کل مشکلات ما را حل می‌کند.

این نماینده مجلس گفت: در حال حاضر بین ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور داریم و ۵۰ هزار میلیارد تومان نیز معافیت‌های مالیاتی داریم که باید اصلاح شود. علاوه بر این‌ها عدد و ارقامی جدیدی در پایه‌های مالیاتی داریم که تنها برای اغنیا می‌شود وضع کرد که می‌تواند اوضاع را بهتر کند.

وی گفت: زمانی که این‌ها را یک به یک کنار هم بگذاریم متوجه خواهید شد که منابع ما حتی در بودجه هم مشکلی ندارد و فقط نیاز به اصلاح ساختاری دارد؛ بنابراین ما سال ۹۸ را سال سختی نمی‌دانیم به شرطی که خانه تکانی اساسی صورت گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که چه میزان از این گفته‌ها عملیاتی می‌شود گفت: به نظر من دولت طبق تکلیفی که در بودجه ۹۷ داشته و رهبری نیز تاکید کرده اند که اصلاح ساختاری باید صورت گیرد، جزو وظایف دولت است و ما باید لایحه آن را به مجلس بیاوریم و این موضوع را ببینیم راهکاری دیگری جز این نداریم.

وی گفت: در سایر مجموعه‌ها نیز باید این اتفاق رخ دهد برای مثال ما سال ۹۷ در تراز بازرگانی بدترین شرایط را داشتیم، اما تراز بدون نفت مثبت بود، بنابراین ظرفیت ما بسیار بیشتر از این میزان است و به این راحتی نمی‌توان گفت که سال ۹۸ سال سختی است، البته برخی‌ها سال آینده را سخت می‌دانند که بر اساس بودجه است، اما بودجه یک سند است و می‌تواند تغییر کند.

[ad_2]
لینک منبع

بازدید: 0

لينك كوتاه : http://1tr.ir/nEqLE

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از